1. Tokaji konyakgyár
2. Epp és Fekete Gépgyár
Budapest, Váci út 93.
Az Elemi iskola szomszédságában működő, az Engel Bernát-féle Tokaji Konyakgyár ínyenc nyalánkságokat gyártott: ennek helyén jött létre az Épp és Fekete Gépgyár.
1905-ben, a Láng gépgyárral szemközti régi pálinkafőző épület helyiségeiben egy rövid életű, hatásában azonban több évtizedre előre mutató kis gyár jött létre. Alapítója a fiatal, ekkor mindössze 26 esztendő Epp Pál gépészmérnök háromévnyi Láng Gépgyárbeli tevékenység után fogott egyéni vállalkozásába, ami alapvetően az ekkor igen keresett emelőgépek gyártását tűzte ki célul.
A Váci út 93. sz. alatti, a Fáy u. - Váci út sarkán fekvő telken kibérelt üzemben rossz körülmények között, barakkszerű épületekben kezdődött a termelés az Epp-féle gépgyárban, mindössze 40 munkással és 5 főnyi műszaki vezetőcsoporttal. A megválasztott gyártmánykor az anyagmozgatás nehéz fizikai munkáját volt hivatott megkönnyíteni, hatékonyabban és gazdaságosabban működtethető eszközökkel - emelők, vitlák, futómacskák és daruhidak - pótolni. Az előrelátóan tipizált eszközök gyártása rendkívül rövid idő alatt ismertté tette a kis céget, amelynek gyártmányválasztékában rövidesen megjelentek a kézi és villamos teherfelvonók, a villamos bak- és futódaruk. A nem éppen ideális termelési körülmények ellenére kifogástalan gyártmányok hagyták el a gyárat, s sorra nyerték el a megrendeléseket az állami és egyéb versenytárgyalásokon.
A technikai és műszaki sikerek ellenére rosszul gazdálkodó vállalat 1909-ben a csőd szélére került, s a bezárástól csak a jelentős tőkével betársuló Fekete Henrik mentette meg. Fekete a vállalkozásban 50 %-os részesedést szerzett, s a cég nevét Epp és Fekete Gépgyárra változtatták. Az alapító 1909-ben tragikus hirtelenséggel elhunyt, s a céget ekkortól egyedüli tulajdonosként - megtartva a vállalat nevét - Fekete Henrik vitte tovább.
A növekvő megrendelések maradéktalan teljesítésére a Váci úti telephely már szűknek bizonyult. Egy új és saját tulajdonú üzem kialakítása érdekében Fekete megvásárolta a III. Római-fürdői Kalászi u. 3. sz. alatt korábban működött, de 1909-ben már leállított Acélöntöde Rt. gyártelepét, s 1909-1910 során a Váci úti termelő műhelyek gép berendezéseikkel együtt a felújított és kibővített üzembe kerültek áthelyezésre.
A magáncég 1920-ban Epp és Fekete Gépgyár Részvénytársaság néven társasággá alakult, majd 1925-ben fúzióval beolvadt a Roessemann és Kühnemann Rt.-be.